• 10 lat Fundacji!

10 lat Fundacji!

10 lat Fundacji!

Fundacja TVN „nie jesteś sam“ ma już 10 lat! Zakorzeniła się w krajobrazie telewizyjnym, ale najważniejsze, że zmienia rzeczywistość i przywraca nadzieję. Fundacja to most pomiędzy tymi, którzy potrzebują pomocy i tymi, których serca są otwarte na dawanie nadziei – mówi Prezes Bożena Walter. Zatem od 10 lat pomagamy pomagać. Do tej pory skorzystało z tego ponad 10 tysięcy ludzi w potrzebie. Jednak dzialalność Fundacji nie wyczerpuje się w pomocy indywidualnej. Budujemy i remontujemy, fundujemy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, inicjujemy akcje społeczne. 10-lecie to dobry pretekst do przypomnienia swojego dorobku. Fundacja TVN „nie jesteś sam” została założona w maju 2001 roku przez Zarząd TVN. Na czele przedsięwzięcia stanęła prezes Bożena Walter. Stacja pokrywa wszystkie koszty związane z utrzymaniem Fundacji, tak więc zdobyte przez nas pieniądze w całości mogą być przekazywane na rzecz naszych podopiecznych.“Fundacja TVN dysponuje potężną bronią, jaką jest dostęp do telewizji. Wystarczy wiarygodnie opisać telewidzom zdarzenia i pokornie prosić o nadsyłanie pieniędzy, czyli SMS-ów.” – mówiła przed laty Pani Prezes. Fundacja rozpoczęła swoją działalność spektakularną imprezą pt. "Wielki Mecz”. Pojedynek drużyny TVN/”Big Brother” i Reprezentacji Artystów Polskich (RAP) na Stadionie Legii obejrzało 13 000 kibiców i 2 mln widzów przed telewizorami. Zebraliśmy niebagatelną sumę 550 000 zł. Pieniądze te pochodziły ze sprzedaży biletów na stadionie oraz z akcji SMS-owej przeprowadzonej na antenie TVN. Odtąd organizowanie meczów charytatywnych stało się naszą dobrą tradycją. W 2004 roku Fundacja została zrejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego (OPP), dzięki czemu duże kwoty pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji wpływają również z odpisów 1% od poodatku dochodowego. Postanowiliśmy, że w pierwszej kolejności będziemy pomagać bohaterom reportaży telewizyjnych. Jak mówi Bożena Walter “to był mądry, i bezpieczny ruch. Osoby, którym zaczęliśmy pomagać, były sprawdzone przez dziennikarzy. Nie wchodziło w grę oszustwo, a dziennikarz mógł nie tylko pokazać czyjś dramat na antenie, ale także dzięki fundacyjnym pieniądzom często całkowicie zmienić życie swojego bohatera.” Tak więc od lat pomagamy bohaterom TVN-owskich programów telewizyjnych: historycznego już „Pod Napięciem”, „Rozmów w Toku”, „UWAGI!”,  „Faktów”, a także emitowanego w ramach “Dzień Dobry TVN” programu „Zielone Drzwi”, który prezentuje zarówno ludzi w potrzebie, jak i tych, którzy niosą pomoc. “Zielone Drzwi” są także forum, na którym na bieżąco relacjonowane są najważniejsze przedsięwzięcia Fundacji. Od pomocy bohaterom reportaży telewizyjnych się zaczęło, ale to tylko mała część działalności Fundacji. Reagujemy na dziesiątki tysięcy listów z prośbą o pomoc indywidualną. Dotyczą one dzieci, ale także ludzi starszych. Tylko w 2010 roku Fundacja wsparła 2075 osób. Pomoc fundacji obejmuje osoby dotknięte ciężkimi chorobami oraz osoby niepełnosprawne – finansowanie lub współfinansowanie leczenia i turnusów rehabilitacyjnych; pomoc przy zakupie osobistego sprzętu rehabilitacyjnego. Rehabilitacja to jeden z priorytetów Fundacji. Przez wiele lat podopiecznymi fundacji były dzieci, które uległy poważnym poparzeniom, dzieci niesłyszące i niedosłyszące starające się o implanty ślimakowe (akcje SMS-we podczas pięciu edycji “Sopot Festival”) oraz chorzy na mukowiscydozę (pomoc indywidualna i wsparcie Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce). Jedno z największych przedsięwzięć Fundacji TVN “nie jesteś sam” to akcja pt. “Odnawiamy nadzieję” (2003-2005), w ramach której zebrano 15 mln. zł. i wyremontowano kilkanaście klinik Szpitala – Pomnika “Centrum Zdrowia Dziecka. Na pomoc Fundacji TVN mogą liczyć domy dziecka (w Morągu i w Stalowej Woli) oraz szpitale. Fundacja finansuje zakup sprzętu medycznego, karetek oraz remonty: - Oddział Patologii I Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. - Oddział Leczenia Żywieniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. - Oddział Patologii Noworodka w Klinice Neonatologii w “Szpitalu Kliniczna” w Gdańsku. - Przebudowa Pracowni Medycyny Nuklearnej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. - Budowa szkoły i domów na Sri Lance, która ucierpiała wskutek tsunami. - W czerwcu tego roku, dzięki zebranym przez Fundację 12 milionom złotych, rozpoczął się kapitalny remont Kliniki Pediatrii w CZD. Projekt wykonany charytatywnie w Pracowni Architektonicznej JEMS zakłada, że nowy obiekt ma być nie tylko nowocześniejszy, ale i większy. Jego dużym atutem będzie światło i zieleń – w centrum budynku zaprojektowano dwa patia z prawdziwą roślinnością. Najbardziej znane społeczne akcje Fundacji to m.in.: doroczna akcja pt. “Kup misia temu, kogo kochasz i pomóż tym, którzy potrzebują pomocy”, charytatywne mecze piłki nożnej pomiędzy drużynami gwiazd TVN a parlamentarzystami, “Razem na Biegun” (wsparcie Jasia Meli i 65 podopiecznych Fundacji potrzebujących protez), plebiscyt “Mój Dobry Anioł” (ulubieni lekarze i pielęgniarki), czy kampania pt. “Powiedz TAK transplantologii”. W 2010 roku odbył się pierwszy bal charytatywny Fundacji. Na „Bal Nocy Letniej“ ściągnęło 400 znakomitych gości. Ze sprzedaży zaproszeń-cegiełek oraz z licytacji uzyskano około 500 000 zł. Zwieńczeniem 10-letniej działalności Fundacji jest budowa Centrum Profilaktyki Nowotworów na terenie Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.