1
-
 • Najmłodsi czekają kilka lat na wizytę u specjalisty. Kiedy przyjmie ich Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

  Nasi podopieczni

  Najmłodsi czekają kilka lat na wizytę u specjalisty. Kiedy przyjmie ich Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

  Coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Skala zjawiska jest ogromna, wzrasta liczba zachorowań na depresję czy prób samobójczych. Najmłodsi, którzy potrzebują pomocy, muszą czekać nawet kilka lat w kolejkach do specjalistów, a w szpitalach brakuje miejsc. Właśnie dlatego Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia…

Artykuły

Najmłodsi czekają kilka lat na wizytę u specjalisty. Kiedy przyjmie ich Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Skala zjawiska jest ogromna, wzrasta liczba zachorowań na depresję czy prób samobójczych. Najmłodsi, którzy potrzebują pomocy, muszą czekać nawet kilka lat w kolejkach do specjalistów, a w szpitalach brakuje miejsc. Właśnie dlatego Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Managing Director Warner Bros. Discovery i CEO TVN, Przewodnicząca Rady Fundacji TVN Kasia Kieli, Prezes Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CZD dr Katarzyna Rogala.

 Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

W Polsce na 100 tys. małoletnich pacjentów przypada jedynie 5 psychiatrów, tymczasem według standardów Światowej Organizacji Zdrowia powinno być minimum 10 specjalistów. W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka postanowiła zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym co roku pomoc znajdą tysiące młodych osób leczonych stacjonarnie oraz na dziennych terapiach psychiatrycznych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci będą mogli wejść do Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży już w przyszłym roku. - Naprawdę idziemy jak burza. Od decyzji o budowie Centrum do pierwszego pacjenta upłyną zaledwie 2-3 lata. Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji, która jest wokół nas, ale liczymy na to, że już w przyszłym roku będzie można przyjąć pacjentów - oceniła Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN.

 Fundacja TVN obchodziła w zeszłym roku swoje 20-lecie i w ramach uczczenia jubileuszu postanowiła wesprzeć najmłodszych, którzy borykają się z problemami zdrowia psychicznego. - Myślę, że wielu z nas zna albo dzieci, albo ma kontakt z dziećmi, które naprawdę mają wielkie problemy. Dzieci i rodzice czekają na te ośrodki. Rośnie poziom samobójstw, jest to naprawdę przerażające. Dlatego chcieliśmy włączyć się w problem, który jest palący, a Fundacja pomaga dzieciom od zawsze, od początku, więc to dodatkowo wpisuje się w jej rolę - zaznaczyła Kasia Kieli, Managing Director Warner Bros. Discovery, CEO TVN, Przewodnicząca Rady Fundacji TVN.

Katarzyna Kolenda-Zaleska dodała, że wojna w Ukrainie spotęgowała kryzys w psychiatrii dziecięcej. - Także nasze dzieci, choć nie bezpośrednio uczestniczą w tej wonie czy są jej ofiarami, to jednak to wszystko odczuwają. Oglądają telewizję, wszystko widzą, więc to jest dodatkowy problem - podkreśliła Prezes Fundacji TVN.

Dzieci w kryzysie zdrowia psychicznego

Dr Katarzyna Rogala, kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Dziecka, opowiedziała, w jakiej sytuacji są najmłodsi i nastolatki.

- Zdecydowanie coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga opieki psychiatrycznej. Różne czynniki na to wpływają, ale (...) pandemia, a w zasadzie okres izolacji, to był ogromny wzrost zaburzeń depresyjnych i lękowych. Dzieci nie były w stanie wrócić do szkół, szczególnie te w 7. klasach, które w okresie dojrzewania zostały zamknięte w domach. To obecnie są uczniowie 1. klas liceum, to są dzieci z ogromnymi problemami, szczególnie lękowymi. Z kolei na małe dzieci wpływ wojny jest znaczący - powiedziała dr Katarzyna Rogala.

Ile czasu dzieci czekają w kolejkach do poradni? - U mnie w poradni pacjent, który pierwszy raz ma się pojawić na diagnostykę, to mam zapisy na 2025 rok. Myślę, że rodzice szukają też pomocy prywatnie, wśród lekarzy, których też, niestety, jest niewielu. W sytuacjach krytycznych dziecko wymaga opieki całodobowej, oddziału całodobowego, a takich oddziałów jest bardzo mało. Są one redukowane. Często warunki w takich oddziałach są dość trudne - przyznała Kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie najnowocześniejszym ośrodkiem w naszym kraju. - Ma służyć temu, żeby dzieci z całej Polski tam przyjeżdżały i mogły się leczyć. Zarówno leczyć w szpitalu, jak i leczyć na terapii dziennej. Myślę, że w takiej skali i na takim poziomie będzie to pierwszy taki ośrodek w Polsce - zaznaczyła Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN.

- Na tym nie skończymy - zapewniła Kolenda-Zaleska. - Mamy takie plany jako Fundacja TVN, żeby ten ośrodek promieniował na cały kraj. To znaczy, żeby w mniejszych miejscowościach, gdzie tej opieki po prostu nie ma, (...) budować, remontować poradnie psychologiczno-psychiatryczne, które będą współpracować z Centrum Zdrowia Dziecka - wyjaśniła prezes Fundacji TVN.

Każda złotówka jest ważna, by mali pacjenci mogli jak najszybciej uzyskać pomoc w kryzysie zdrowia psychicznego. Dlatego warto wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 7356. Koszt SMS to 3,69 zł z VAT.

- Gdyby każdy Polak wpłacił złotówkę, to możemy wybudować nie tylko jedno Centrum, ale nawet dwa. Wszystko jest możliwe. Doceniam dobro Polaków, dlatego ośmielam się apelować - podkreśliła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Uczniowie z gdańskiej Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy wsparciu partnerów - gdyńskiego Lions Club oraz organizacji Pozytywne Inicjatywy - zebrali aż 40 tys. zł, które przekażą na wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Z organizatorami zbiórki spotkał się Marcin Sawicki z Dzień Dobry TVN.

- Poprzez nagranie charytatywnej płyty, dzieci i młodzież z naszych placówek zbierają środki na jakiś dobroczynny cel. W tym roku udało nam się zebrać 40 tys. zł - powiedział przedstawiciel Pozytywnych Inicjatyw.

Fundacja TVN - jak pomóc?

 • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
 • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
 • wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
 • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN.

Artykuły
-