• Razem na biegun

Razem na biegun

Razem na biegun

Kiedy w głowie polarnika Marka Kamińskiego zrodził się pomysł wyprawy na Biegun Północny z niepełnosprawnym 15-letnim Jasiem Melą, rozpoczęły się poszukiwania sponsorów i patronów medialnych. Nie było łatwo. „Napisaliśmy 1000 listów do firm z prośbą o dofinansowanie wyprawy. Nikt nie odpowiedział. Nie wierzyli, że to może się udać. TVP nie chciała tego relacjonować. Dopiero dwa miesiące przed wyprawą zadzwonił Edward Miszczak z TVN” – wspomina Marek Kamiński. Do akcji weszła i telewizja, i fundacja. Jaś Mela, jeszcze przed wyprawą otrzymał bardzo nowoczesne protezy ręki i nogi. Pomyśleliśmy, że przy okazji tak ekstremalnej wyprawy niepełnosprawnego chłopca można by pomóc innym. Przeprowadziliśmy kilkutygodniową akcję SMS-ową mającą na celu zebranie pieniędzy na protezy dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Głównym patronem telewizyjnym przedsięwzięcia został program “UWAGA!”. W kolejnych wydaniach programu reporterzy przybliżali sylwetki dwójki bohaterów oraz kulisy skomplikowanych przygotowań do wyprawy. Począwszy od 4 kwietnia 2004, czyli dnia wylotu na Spitzbergen, rozpoczęto łączenia na żywo z podróżnikami. Dodatkowo, w cyklu „Każdy ma swój biegun”, emitowane były reportaże ukazujące historie ludzi, którzy nie pozwolili, aby ich życie zostało zdeterminowane przez fizyczne ograniczenia. Ludzi, którzy dzięki swej determinacji, potrafią żyć normalnie, a często nawet dużo ciekawiej niż większość osób pełnosprawnych. Tych, którzy przekroczyli swój biegun, albo wytrwale do niego podążają! Temat niepełnosprawności podejmowany był także w programach “Zielone Drzwi” i “Rozmowy w Toku”. 21 września nasza fundacja wespół z Fundacją Marka Kamińskiego, po konsultacji ze Skandynawskim Laboratorium Ortopedycznym, rozdysponowała pieniądze z akcji „Razem na biegun”, zbierane z myślą o dzieciach i dorosłych po amputacjach kończyn. Polarnik Kamiński i niepełnosprawny Jaś Mela pierwsi w historii doszli na Biegun Północny. Nie obyło się bez perturbacji. Ale i nam nie było łatwo zdecydować, komu przyznać pieniądze na protezę. Zgłosiły się 132 osoby. Do podziału było ponad 733 tys. zł. Udało się wspomóc 65 osób.