1
-
  • Nowy dom dla niepełnosprawnego Kacpra!

    Nasi podopieczni

    Nowy dom dla niepełnosprawnego Kacpra!

    Podole Górowa wieś nieopodal Nowego Sącza. 10-letni Kacper mieszka tu od urodzenia. Chłopiec ma problemy z chodzeniem, co jest skutkiem mózgowego porażenia dziecięcego. Mimo trudnych warunków rodzice chłopca rehabilitują go i Kacper biega, uczy się w miejscowej szkole. Dom, w który mieszka rodzina Kacpra, to część przerobionej stodoły. W jednym…

Reportaże

Nowy dom dla niepełnosprawnego Kacpra!

Podole Górowa wieś nieopodal Nowego Sącza. 10-letni Kacper mieszka tu od urodzenia. Chłopiec ma problemy z chodzeniem, co jest skutkiem mózgowego porażenia dziecięcego. Mimo trudnych warunków rodzice chłopca rehabilitują go i Kacper biega, uczy się w miejscowej szkole. Dom, w który mieszka rodzina Kacpra, to część przerobionej stodoły. W jednym pokoju z kuchnią i łazienką żyje pięcioosobowa rodzina. Dorywczo pracuje tylko ojciec. - Myśleliśmy o remoncie, ale ciężko byłoby nam wygospodarować pieniądze. Pieniądze idą na rehabilitację Kacpra, dojazd na ćwiczenia – mówi Barbara Ziółkowska, mama chłopca.

Skrajnie biedne warunki

Początkowo Fundacja „TVN nie jesteś sam” pomagała finansować rehabilitację i zakup butów ortopedycznych dla Kacpra. Jednak zarząd Fundacji uznał że warto wesprzeć tę rodzinę w szerszym zakresie. Ogłosiliśmy to w specjalnym programie TVN Uwaga w grudniu ubiegłego roku. - Nie mieliśmy w planach budowy domu od podstaw. Chcieliśmy pomóc naszemu podopiecznemu, który jest chory. Pojechaliśmy zobaczyć miejsce, w którym on żyje. Uznaliśmy, że w XXI wieku ludzie nie powinni tak mieszkać. To jest tak biedna rodzina, jeszcze doświadczona chorobą syna, że musimy im pomóc, by mogli godnie żyć. Zdecydowaliśmy, że tam nie ma co remontować. Tam warunki były skrajnie biedne. Uznaliśmy, że trzeba zbudować dom od podstaw – powiedziała Katarzyna Kolenda – Zaleska, prezes Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Rodzina wybrała projekt jednopiętrowego domu o powierzchni 135 metrów kwadratowych. Trzy pokoje na piętrze zajmą dzieci. Lokalne władze zapowiedziały wsparcie całej inwestycji. - To jest przykład dla innych, że można pomagać, można wspierać osoby, które pomocy potrzebują – mówi Marek Pławiak, Starosta Nowosądecki. Na czas budowy rodzina Kacpra zamieszka w mieszkaniu nauczycielskim przy szkole, w której uczy się chłopiec. - Chcemy, aby dom był gotowy na święta, aby to był prezent gwiazdkowy – mówi Katarzyna Kolenda – Zaleska, prezes Fundacji TVN „nie jesteś sam”.

Możesz pomóc!

Kacprowi i innym podopiecznym fundacji można pomagać wysyłając sms-y na numer 7126 o treści POMAGAM oraz przekazując wpłaty online na stronie Fundacji: fundacja.tvn.pl/wplac-online.

Podopieczni
-