
"Nastolatki na zakręcie" to książka stanowiąca kompendium wiedzy dla rodziców młodych ludzi nie radzących sobie z życiem. O problemach zdrowia psychicznego młodzieży rozmawiały w Dzień Dobry TVN redaktorka wydawnictwa Edyta Żmuda, psycholożka i psychoterapeutka Katarzyną Kucewicz oraz prezeska Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Obecnie borykamy się z wielkim kryzysem zdrowia psychicznego, szczególnie wśród młodzieży. Książka "Nastolatki na zakręcie", którą wydał magazyn "Charaktery" we współpracy z Fundacją TVN, powstała z potrzeby zaopiekowania się nie tylko dotkniętymi przez trudności dziećmi, ale także ich rodzicami.
- Ta książka powstała z inicjatywy redakcji czasopisma "Charaktery". Zaprosiliśmy do współpracy ponad dwudziestu specjalistów praktyków na co dzień pracujących z dziećmi i rodzicami. Powstała też w oparciu o konkretne doświadczenia moje jako rodzica, ale także w oparciu o rozmowy i spotkania z innymi rodzicami. Większość z nas zadaje sobie pytanie, co to znaczy być wystarczająco dobrym rodzicem - powiedziała dziennikarka Edyta Żmuda.
- Mam takie poczucie, że jako rodzic sięgnęłam po wsparcie i wiem, czego potrzebowałam. Z tej perspektyw wiem, jakiego wsparcia potrzebują inni rodzice - dodała nasza gościni.
Katarzyna Kolenda-Zaleska podkreśliła, że jest to książka, która przede wszystkim uczy uważności.
- Czasami my też jesteśmy zabiegani, mamy pełno spraw i nie dostrzegamy, że coś się z naszymi dziećmi dzieje. Jesteśmy wdzięczni, że nasza akcja "Zdrowie w głowie" tak pięknie się rozwija - powiedziała.
Część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczone zostanie właśnie na tę akcję.
- Tworzymy gabinety psychologiczno-psychiatryczne w szpitalach na terenie całej Polski - wyjaśniła prezeska Fundacji TVN.
Zdaniem psycholożki Katarzyny Kucewicz, problem w komunikacji między rodzicem a dzieckiem jest zupełnie normalny.
- Czasami nie wiemy, gdzie szukać pomocy, bo jest mnogość różnych porad, a nie zawsze one są dobre i słuszne. Dlatego się cieszę, że ta książka jest. To jest kompendium wiedzy od fachowców, a nie od internetowego guru - podkreśliła specjalistka.
- Bardzo często rodzice proszą o szybkie i proste rozwiązanie na to, jak się dogadać z dzieckiem. A tutaj nie chodzi o jeden prosty komunikat. Nie ma różdżki, która od razu da nam odpowiedź na pytanie, tylko trzeba stworzyć relację z dzieckiem opartą na szacunku - podsumowała.