Z przyjemnością informujemy, że w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie otwarto  Sensoryczny Ogród Wyciszeń. To wyjątkowe miejsce zostało zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a jego budowa była możliwa dzięki hojnej darowiźnie Amazon oraz Fundacji TVN.

Ogród został zaprojektowany tak, aby stanowił przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu dla małych pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą odpocząć od szpitalnej rzeczywistości, angażując swoje zmysły w otoczeniu naturalnej zieleni, dźwięków przyrody oraz różnorodnych tekstur.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Wojciech Cyrul, wyraził swoje podziękowania fundatorom przedsięwzięcia : „Jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji TVN i firmie Amazon za wsparcie tego wspaniałego projektu. Sensoryczny Ogród Wyciszeń to miejsce, które przyniesie wiele radości i ukojenia naszym małym pacjentom. Jestem przekonany, że będzie to przestrzeń, która sprawi, że ich pobyt w Szpitalu stanie się przyjemniejszy.”

Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK wyraził swoje podziękowania Studentom Uniwersytetu Rolniczego, a obecnie Absolwentom kierunku Sztuka Ogrodowa na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa- Ewelinie Janocie, Anecie Oświęcimce oraz Mateuszowi Kotowi, którzy wykonali projekt ogrodu w ramach przedmiotu „Ogrody terapeutyczne” pod okiem prowadzących: dr inż. Bożeny Szewczyk-Taranek i dr inż. Moniki Cioć: „Jestem dumny z pracy naszych Studentów oraz ich Opiekunów, którzy włożyli ogrom wysiłku w zaprojektowanie ogrodu sensorycznego. 
Ich zaangażowanie, kreatywność i dbałość o każdy detal są godne podziwu. Niezmiernie cieszy także fakt, że wykonany przez Studentów projekt, dzięki jego realizacji pełnić będzie ważną funkcję terapeutyczną i edukacyjną dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy w przyjemnym, zielonym otoczeniu dochodzić będą do zdrowia. To przykład jak połączenie teorii z praktyką może przynieść doskonałe rezultaty. Gratuluję także Dyrekcji Szpitala determinacji w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia”.

„Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć budowę ogrodu sensorycznego, który będzie służył najmłodszym pacjentom – mówi Zuzanna Lewandowska, Prezeska Fundacji TVN –  Otwarcie tego wyjątkowego miejsca celebruje jednocześnie półmetek naszego projektu „Zdrowie w głowie”.  W ramach tej inicjatywy budujemy przyszpitalne gabinety psychiatryczno-psychologiczne w każdym województwie w Polsce. Jako Fundacja TVN zawsze chcemy być tam, gdzie potrzebna jest pomoc”.

„Przestrzenie takie jak Sensoryczny Ogród Wyciszeń są bardzo potrzebne i odgrywają znaczącą rolę w rekonwalescencji pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Z nieukrywaną dumą obserwujemy, że  już od pierwszego dnia swojego funkcjonowania ogród wzbudza spore zainteresowanie wśród małych pacjentów szpitala – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej. – Projekt „Zdrowie w głowie” i profilaktyka zdrowia psychicznego są dla nas szczególnie ważne. W nasze działania angażują się także wolontariusze Amazon, którzy odwiedzają szpitale i czytają dzieciom książki w ramach bajkoterapii.  Łączy się to z jednym z naszych kluczowych celów, czyli promocją czytelnictwa. Ponadto przekazaliśmy szpitalowi ponad 300 bajek dla dzieci, a także czytniki Kindle oraz tablety”.

Sensoryczny Ogród Wyciszeń to inicjatywa, którą zaproponował Personel Szpitala. Dostępny jest dla wszystkich pacjentów szpitala oraz ich rodzin, a jego otwarcie to kolejny krok w stronę tworzenia przyjaznego i wspierającego środowiska w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Fundacja TVN

Zapisz się do newslettera:

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z działaniami Fundacji TVN.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację TVN z siedzibą w Warszawie przy ul. Wiertniczej 166 w celu otrzymywania newslettera.

Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych można znaleźć w Polityce prywatności.