• Nowy Oddział Patologii i Intensywnej Terapii

Nowy Oddział Patologii i Intensywnej Terapii

Nowy Oddział Patologii i Intensywnej Terapii

Nowy Oddział Patologii i Intensywnej Terapii otwarto właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu. Fundatorem oddziału jest Fundacja TVN. Jest to teraz jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Zakończenie tej inwestycji nastąpiło dosłownie w ostatniej chwili, w sytuacji realnej groźby załamania się opieki nad najciężej chorymi noworodkami i wcześniakami. Specjalnością kierowanego przez prof. dr hab. med. Jacka J. Pietrzyka oddziału jest opieka nad wcześniakami ze skrajnie niską masą urodzeniową. Choć działa on już od 17 lat i ma opinię jednego z najlepszych w Europie, leczy dzieci nie tylko z Małopolski, ale i z sąsiednich województw, to mieścił się dotąd w najstarszej części szpitala na 30 metrach kwadratowych, na których było tylko 20 łóżek. Dlatego w 2003 roku dr hab. med. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie–Prokocimiu podjął decyzję o budowie nowego Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Gdy nagle okazało się, że zabrakło przyznanych wcześniej środków z funduszy europejskich, pani prezes Bożena Walter podjęła wyzwanie i uratowała inwestycję, doprowadzając do jej zakończenia – mówią pracownicy szpitala.

Akcja: Remonty szpitali