• Pomagamy wcześniakom od Krakowa po Gdańsk

Pomagamy wcześniakom od Krakowa po Gdańsk

Pomagamy wcześniakom od Krakowa po Gdańsk

Rok temu oddano do użytku finansowany przez naszą fundację Oddział Patologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Uniwersyteckim Krakowie-Prokocimiu. Teraz przyszedł czas na północną część Polski. W liczącym prawie 100 lat budynku „Szpitala Kliniczna” w Gdańsku została wyremontowana Klinika Neonatologii. Jest to jedna z czołowych Klinik Neonatologii w Polsce. To tutaj leczy się najcięższe patologie. Klinika w nowej odsłonie jest miejscem, któremu wielu ludzi poświęciło ogrom pracy i serca, a efekty są oszałamiające. Część, w której znajduje się Oddział Intensywnej Terapii Noworodka została wyremontowana 2 lata temu z funduszy Akademickiego Centrum Klinicznego, natomiast Oddział Patologii Noworodka odnowiono dzięki wsparciu naszej fundacji. Specjaliści KN współpracują z doświadczonymi lekarzami z Klinik Położnictwa i Ginekologii. Dzięki tej owocnej współpracy w „Szpitalu Kliniczna” na świat przyszło już ponad 300 000 Gdańszczan. Kierownik Kliniki Neonatologii – dr Iwona Domżalska-Popadiuk, która włożyła wiele serca w realizację tego przedsięwzięcia, wspominała jak oddział z noworodkami funkcjonował 25 lat temu. Miejsce to wyglądało zupełnie inaczej – brakowało sprzętu, nie było takich możliwości leczenia jak dziś. Pierwszy CPAP (urządzenie odpowiedzialne za oddychanie) lekarze skonstruowali sami z dwóch butelek i drenu. Dziś na szczęście sprzętu nie brakuje, umieralność wśród noworodków spada. Są więc powody do dumy. Miejsce to daje nadzieję, a to niezwykle ważne dla maleństw walczących o życie oraz dla rodziców, którzy właśnie tutaj szukają wsparcia. Zresztą jak przyznał Dyrektor „Szpitala Kliniczna” lek. med. Michał Mędraś to miejsce ma stać się „miejscem gościnnym dla całych rodzin”. To widać. Każda sala dla noworodków jest w innym kolorze, wygospodarowano nawet pokój laktacyjny przeznaczony do karmienia, którego do tej pory nie było. Odnowiono dyżurkę lekarską, pokój socjalny, pomieszczenia gospodarcze, a korytarz udekorowano pracami małych dzieci. Symbolika narodzin jest symboliką wieczności. Są plany, marzenia i zapał do pracy, a to najważniejsze – mówią pracownicy szpitala.

Akcja: 1% dla podopiecznych Fundacji TVN