• "Depresja systemu". Nowy program o kryzysie w psychiatrii dzieci i młodzieży

"Depresja systemu". Nowy program o kryzysie w psychiatrii dzieci i młodzieży

"Depresja systemu". Nowy program o kryzysie w psychiatrii dzieci i młodzieży

Według policyjnych statystyk, w 2021 w Polsce dzieci i nastolatki podjęły 1496 prób samobójczych – to aż o ponad 650 przypadków więcej niż rok wcześniej i aż cztery razy więcej niż w 2013 roku. O powodach tej alarmującej sytuacji i o tym, jak w Polsce wygląda opieka psychiatryczna nad najmłodszymi, opowiada nowy cykl reporterski w TVN24 GO "Depresja systemu". Użytkownicy serwisu mogą także wspomóc działania Fundacji TVN na rzecz psychiatrii dziecięcej. Nowy cykl w TVN24 GO "Depresja systemu" to całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce - jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Dziennikarka TVN24 Anna Wilczyńska rozmawia z lekarzami, ekspertami i - przede wszystkim - nastolatkami i dziećmi, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, o ich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie.

Od 17 lutego osoby kupujące roczną subskrypcję TVN24 GO mogą włączyć się w działania na rzecz psychiatrii dziecięcej w Polsce i razem z Fundacją TVN budować pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 20 proc. z każdej opłaty subskrypcyjnej (rocznej) przeznaczone będzie na wsparcie tego celu.

W klinice, którą Fundacja TVN buduje w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka, wsparcie otrzymają dzieci i młodzież wymagające profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 31 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.