• Pomagamy wcześniakom

Pomagamy wcześniakom

Pomagamy wcześniakom

Współfinansowaliśmy budowę nowego Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Prokocimiu. Jest to teraz jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Zakończenie tej inwestycji nastąpiło dosłownie w ostatniej chwili, w sytuacji realnej groźby załamania się opieki nad najciężej chorymi noworodkami i wcześniakami. Specjalnością oddziału kierowanego przez prof. dr hab. med. Jacka J. Pietrzyka jest opieka nad wcześniakami ze skrajnie niską masą urodzeniową. Oddział działa już od wielu lat i ma opinię jednego z najlepszych w Europie, leczy dzieci nie tylko z Małopolski, ale i z sąsiednich województw. Mimo to mieścił się dotąd w najstarszej części szpitala na 30 metrach kwadratowych, na których było tylko 20 łóżek. Dlatego w 2003 roku dr hab.med. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu podjął decyzję o budowie nowego Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Gdy nagle okazało się, że zabrakło przyznanych wcześniej środków z funduszy europejskich, pani prezes Bożena Walter podjęła wyzwanie i uratowała inwestycję, doprowadzając do jej zakończenia – mówią pracownicy szpitala.