• Pracownia Medycyny Nuklearnej

Pracownia Medycyny Nuklearnej

Pracownia Medycyny Nuklearnej

Przebudowa Pracowni Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu była możliwa dzięki wsparciu naszej Fundacji Pracownia Medycyny Nuklearnej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu jest jedyną placówką w południowej Polsce wykonującą badania scyntygraficzne u dzieci. Takie badania pozwalają na ocenę struktury i czynności niemal każdego narządu, stąd są niezwykle przydatne w diagnostyce i monitorowaniu leczenia szerokiego spektrum schorzeń. Szczególną rolę odgrywają w rozpoznawaniu i kontroli przebiegu leczenia schorzeń nowotworowych, wad i przewlekłych chorób układu moczowego czy stanów zapalnych. Kiedy posiadany przez nas do tej pory prawie dwudziestoletni aparat uległ śmierci technicznej, nasz szpital uzyskał dotację z Ministerstwa Zdrowia na zakup wysokiej klasy kamery scyntylacyjnej połączonej z tomografem komputerowym za 1,5 mln zł. Takie urządzenie posiadał w tym czasie jedynie Szpital Kliniczny w Białymstoku. Umieszczenie nowego aparatu w dotychczasowej Pracowni łączyło się z koniecznością całkowitej modernizacji pomieszczeń, począwszy od wzmocnienia podłogi, która nie wytrzymałaby ciężaru urządzenia, poprzez doprowadzenie odpowiedniego zasilania, przesuwanie i ekranowanie ścian. Bez pomocy Fundacji TVN instalacja nowej kamery nie byłaby możliwa, gdyż Szpital nie byłby w stanie wygospodarować z własnych środków kwoty potrzebnej na przebudowę Pracowni – mówi dyrektor szpitala doc. Maciej Kowalczyk.